Odin 3
AYN Technologies
Released: December 2025 Horizontal Android 15
Emulation capabilities
All Switch playable, most PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Dragonwing Q8 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Oryon 2x Prime / 6x Efficiency |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.53 GHz - 4.32 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 |
| RAM | 8 / 12 / 16 / 24 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 6.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | AMOLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 8000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 224.8 mm x 87.5 mm x 16.6 - ? mm |
| Weight | 390 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Gray, Transparent Purple, Transparent Blue |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | M1/M2 rear buttons |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.4 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Internal 128 / 256 / 512 GB / 1 TB UFS 4.0, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Switch almost all full speed, Wii U and PS3 mostly playable