Odroid Go Advance - Black Edition
HardKernel
Released: May 2020 Horizontal Ubuntu,
RetroArena
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT |
| Resolution | 480 x 320 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 164.83 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 155 mm x 72 mm x 20 mm |
| Weight | 170 grams |
| Shell Material | Plastic or Metal (Aluminum) |
| Colors | Black, Transparent, Aluminum Metal |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | F1, F2, F3, F4, F5, F6, Power |
Connectivity
| Connectivity | USB-A Host, 10 Pin Port, WiFi |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable but 3D PSP needs frameskip, N64 & Dreamcast mostly playable for easier to emulate games
Notes
Changes from original OGA: added L2/R2, changed charging from barrel connector to USB-C, and added built in WiFi