Odroid Go Ultra
HardKernel
Released: October 2022 Horizontal Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC all full speed, most Saturn playable
Performance
| SoC | Amlogic S922X |
|---|---|
| CPU | Cortex-A73 / Cortex-A53 4x / 2x |
| CPU Cores | 6 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 2.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| GPU Cores | 6 Cores |
| GPU Clock | 800 MHz |
| RAM | 2 GB LPDDR4 |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT |
| Resolution | 854 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 195.93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink |
| Dimensions | 204 mm x 86 mm x 25 mm |
| Weight | 299 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Gray, Transparent |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (No L3/R3) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, 6 Function Buttons, Reset |
Connectivity
| Connectivity | USB-A Host, 10 Pin Port, Bluetooth & WiFi support with USB dongle |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Storage | Internal 16 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
N64, Dreamcast, PSP (playable), Saturn (mostly playable), Gamecube (some playable), Wii (mostly unplayable)