One 35
MagicX
Released: December 2025 Horizontal Android 12
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | MediaTek Helio G85 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 960 x 640 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 329.65 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4300 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 153 mm x 70 mm x 19 mm |
| Weight | 189 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Blue, Gray |
Controls
| D-Pad | Cross x2 Left: Upper placement Right: Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick (L3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Vertical orientation L1, R1, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Hall effect joysticks |
Storage
| Storage | Internal 64 GB eMMC 5.1, Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable