One XPlayer
One Netbook, Tencent
Released: June 2021 Horizontal Windows 10 / 11
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | Intel Core i5-1135G7 / Intel Core i7-1165G7 / Intel Core i7-1185G7 (Limited) |
|---|---|
| CPU | Intel Tiger Lake-U |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 0.9 GHz - 4.2 GHz (i5-1135G7) 1.2 GHz - 4.7 GHz (i7-1165G7) 1.2 GHz - 4.8 GHz (i7-1185G7) |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | Intel Iris Xe 80EU (i5-1135G7) Intel Iris Xe 96EU (i7-1165G7 & i7-1185G7) |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.3 GHz (80EU - i5-1135G7) 1.3 GHz (96EU - i7-1165G7) 1.35 GHz (96EU - i7-1185G7) |
| RAM | 16 GB LPDDR4X (8532 MT/s) |
Display
| Screen Size | 8.4 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 359.39 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 15,300 mAh (59Wh) |
|---|---|
| Cooling | Dual intake on back, Dual exhaust on top, Dual fans, Dual heat pipes |
| Dimensions | 288 mm x 130 mm x 25 mm |
| Weight | 827 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black/Orange |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual Alps thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Start, Back/Select, Keyboard, Desktop, Turbo (TDP control), Fingerprint reader / Power, Magnetic Keyboard Add-on, Volume +- & Mute on back |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth 5, WiFi 6, 2x Thunderbolt 4 USB-C ports, 1x USB-A 3.0 port |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 512 GB - 2 TB PCIE3 NVMe (or SATA) M.2 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, PS2 playable
Notes
Has a magnetic keyboard accessory (no backlight on keyboard), fingerprint reader and a kickstand. Does not have a gyroscope. Pic of case.