One XPlayer Mini Pro
One Netbook, Tencent
Released: November 2022 Horizontal Windows 11
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 6800U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 3+ |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.7 GHz - 4.7 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 680M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.2 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB LPDDR5 (6400 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 323.45 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 12450 mAh (48 Wh) |
|---|---|
| Cooling | Copper heatsink, Fan, Ventilation cutouts |
| Dimensions | 260 mm x 106 mm x 23 mm |
| Weight | 599 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black/Orange, White/Orange |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Start, Back/Select, Keyboard, Desktop, Turbo (TDP control), Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5, 2x Thunderbolt 4 USB-C ports, 1x USB-A 3.0 port |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Hall sensor joysticks |
Storage
| Storage | Internal 512GB/1TB/2TB PCIE3 NVMe M.2 2280 SSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 almost all full speed. Wii U & Switch mostly playable