OneGx1 Pro
One Netbook
Released: December 2020 Clamshell
(Modular) Windows 10
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | Intel Core i7-1160G7 |
|---|---|
| CPU | Intel Tiger Lake-Y |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 0.9 GHz - 4.4 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | Intel Iris Xe 96 EU |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.10 GHz |
| RAM | 8GB / 16GB DDR4X |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 323.45 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 6000 mAh x2 (46.2 Wh) |
|---|---|
| Cooling | Dual fans, Intake on bottom, Exhaust on back |
| Dimensions | 173 mm x 136 mm x 21 mm |
| Weight | 749 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Black Aluminum |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Full QWERTY keyboard |
Connectivity
| Connectivity | 4G/5G, Bluetooth 5, WiFi 6, Thunderbolt 4, USB-A |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front edge facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Microphone |
Storage
| Storage | Internal 256 / 512 GB M.2 SSD & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, PS2 playable