OneXFly F1 Pro
One Netbook
Released: November 2024 Horizontal Windows 11 / Linux (Bazzite)
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen AI 9 HX370 |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 5 |
| CPU Cores | 12 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 890M |
| GPU Cores | 16 Cores |
| GPU Clock | 2.9 GHz |
| RAM | 32 GB / 64 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 48.5 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 263.6 mm x 98.2 mm x 22.6 mm |
| Weight | 599 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2, M1, M2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | 2 programmable shoulder buttons, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.2, USB-A OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
Storage
| Storage | Internal M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U, Switch almost all full speed