OneXPlayer G1
One Netbook
Released: March 2025 Clamshell Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen AI 9 HX370 |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 5 |
| CPU Cores | 12 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 890M |
| GPU Cores | 16 Cores |
| GPU Clock | 2.9 GHz |
| RAM | 32 GB / 64 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 8.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 343.05 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 51.97 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Dual Heatpipes Dual Fans Ventilation cutouts |
| Dimensions | 208 mm x 146.5 mm x 32 mm |
| Weight | 880 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower, inner placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Upper, outer placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Virtual QWERTY keyboard/trackpad, detachable physical keyboard |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, USB-C 4.0 x2, USB-A 3.2 |
|---|---|
| Video Output | Oculink, USB-C Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Hall joysticks & triggers, Front camera |
Storage
| Storage | Internal 1 TB / 2 TB 2280 M.2 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U, Switch almost all full speed