OneXPlayer X1 Mini
One Netbook
Released: July 2024 Horizontal
(Modular) Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 8840U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.7 GHz |
| RAM | 32 GB / 64 GB LPDDR5X (7500 MT/s) |
Display
| Screen Size | 8.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 343.05 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 65.02 Wh (16890 mAh) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 210.6 mm x 129.2 mm x 20 mm |
| Weight | 960 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Power/Fingerprint reader, Volume +-, 4 Programmable buttons, Turbo |
Connectivity
| Connectivity | USB-A, WiFi, Bluetooth |
|---|---|
| Video Output | OcuLink, USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Sensors | Front camera, Gyroscope, Microphone |
Storage
| Storage | Internal Swappable M.2 2230 NVMe SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U, Switch almost all full speed