PiBoy DMG
Experimental Pi
Released: August 2020 Vertical Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2711 (Raspberry Pi 4B) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A72 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore VI |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1, 2, 4 or 8 GB |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 4500 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Rear ventilation cutouts |
| Dimensions | 148 mm x 90 mm x 30mm |
| Weight | 330 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | DMG Gray/Red, Black, Transparent Black, Transparent Purple, Crystal Clear, Yellow |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick with L3 Lower placement |
| Face Buttons | 6 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 Rear facing |
Connectivity
| Connectivity | USB-A x4, Bluetooth, Ethernet, WiFi |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable