Pimax Portal
Pimax
Released: May 2023 Horizontal
(Modular) Android 12
Emulation capabilities
Most GameCube playable, some Wii/3DS playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon XR2 |
|---|---|
| CPU | Kryo 585 Prime (Cortex-A77) / Kryo 585 Gold (Cortex-A77) / Kryo 585 Silver (Cortex-A55) 1x / 3x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.84 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 650 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 900 MHz |
| RAM | 8 GB |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | LCD Touchscreen or QLED Touchscreen |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| PPI | 801.06 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White shown in teaser |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Lots |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.1 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Sensors | 5 cameras, Gyroscope, G-Sensor, Proximity Sensor, Hall Effect Joysticks |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube & Wii mostly full speed, some PS2 playable