PIP
Curious Chip
Released: April 2022 Horizontal PIP OS, RetroPie
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2837 (Raspberry Pi Compute Module 3) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 MHz |
| RAM | 1 GB DDR2 |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 (Estimate) |
| Screen Lens | Tempered Glass? |
Physical
| Battery | 2000 mAh |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Purple |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Start, Select |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 4, Bluetooth 5.x, 2x USB-A, GPIO |
|---|---|
| Video Output | HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
| Sensors | Camera, Microphone, Accelerometer |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)
Notes
Detachable controllers. 8 programmable LEDs. Has a kickstand. The whole device is programmable and created with educational and maker purposes