Pocket ACE
AYANEO
Released: May 2025 Horizontal Android 13
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon G3x Gen 2 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Kryo Prime Ultra |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.36 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno A32 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 8 GB / 12 GB / 16 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 4.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1620 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 432.67 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 6000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 176 mm x 82.5 mm x 18.4 mm |
| Weight | 310 grams |
| Colors | Black, White, Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Fingerprint/Power, LC/RC shoulder buttons, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi (#?), Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | USB-C audio out Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint sensor, Gyroscope, Hall effect joysticks & triggers |
Storage
| Storage | Internal 128 GB (UFS 3.1) / 256 GB / 512 GB / 1 TB UFS 4.0, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U all fully playable, most Switch fully playable