Pocket DS
AYANEO
Released: October 2025 Clamshell
(Dual Screen) Android 13
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon G3x Gen 2 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Kryo Prime Ultra |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.36 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno A32 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 8 / 12 / 16 GB LPDDR5X (8533 MT/s) |
Display
| Screen Size | Primary: 7.0 inch Secondary: 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | Primary: OLED Touchscreen Secondary: IPS Touchscreen |
| Resolution | Primary: 1920 x 1080 Secondary: 1024 x 768 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| PPI | Primary: 314.7 PPI Secondary: 256 PPI |
| Aspect Ratio | Primary: 16:9 Secondary: 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 8000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 179.8 mm x 101.8 mm x 25 - 34.4 mm |
| Weight | 540 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) & Plastic |
| Colors | Black, Yellow, Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / TMR) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Dual screen button, Navigation button, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | USB-C audio out Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 128 / 256 / 512 GB / 1 TB UFS 4.0, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U all fully playable, most Switch fully playable