Pocket Go S30
Bittboy / Miyoo / Wolsen
Released: December 2020 Horizontal Simple30
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Allwinner A33 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 512 MB DDR3 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 480 x 320 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 164.83 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 2600 mAh |
|---|---|
| Cooling | - |
| Dimensions | 160 mm x 70 mm x 22 mm |
| Weight | 162 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick with L3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Volume +- |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Bottom facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), Dreamcast & N64 (playable but can be laggy), PSP (most run fine but some are unplayable)