Pocket S Mini
AYANEO
Released: February 2026 Horizontal Android 14
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon G3x Gen 2 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Kryo Prime Ultra |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.36 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno A32 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 8 / 12 / 16 GB LPDDR5X (8533 MT/s) |
Display
| Screen Size | 4.2 inch |
|---|---|
| Screen Type | LCD Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 960 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 380.95 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4700 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 167.1 mm x 77.85 mm x 18.5 mm |
| Weight | 305 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Black, White, Retro Power Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | L4/R4 Shoulder Buttons, AYA Button, Menu, Navigation, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | USB-C audio out Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB / 512 GB UFS 4.0, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U all fully playable, most Switch fully playable