Pocket S2
AYANEO
Released: July 2025 Horizontal Android 14
Emulation capabilities
All Switch playable, most PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon G3 Gen 3 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Kryo 1x Prime / 5x Performance / 2x Efficiency |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.3 GHz - 3.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno A33 |
| GPU Cores | 1 Core |
| RAM | 8 GB / 12 GB / 16 GB LPDDR5X (8533 MT/s) |
Display
| Screen Size | 6.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 466.22 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 8000 mAh / 10000 mAh (Pro) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 228.8 mm x 91 mm x 15.9 mm |
| Weight | 428 grams / 440 grams (Pro) |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Ice Soul White, Obsidian Black, Retro Power Gray, B.Duck Pixel Memory |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / TMR) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | LC/RC shoulder buttons, Performance Switch, Power/Fingerprint, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | USB-C audio out Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Dual Microphone |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB / 512 GB / 1 TB UFS 4.0, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U, Switch almost all full speed