Pocket Vert
AYANEO
Released: January 2026 Vertical Android 14
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
|---|---|
| CPU | Cortex-X2 / Cortex-A710 / Cortex-A510 1x / 3x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 3.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 730 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 800 MHz |
| RAM | 8 GB / 12 GB LPDDR5 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | LTPS LCD |
| Resolution | 1600 x 1440 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 615.02 PPI |
| Aspect Ratio | 10:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 6000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 86.4 mm x 143 mm x 20.5 mm |
| Weight | 318 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Red, White, Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual mode touchpad |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | Dual mode touchpad, 4 customizable side buttons, AYA button, Custom button |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB UFS 3.1, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |