PocketStar
Pocuter
Released: November 2022 Micro
Vertical Proprietary
Emulation capabilities
GB/GBC/GG/NES/SMS/all previous retro consoles all full speed
Performance
| SoC | Espressif Systems ESP32-C3 |
|---|---|
| CPU | RISC-V CPU |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 160 MHz |
| Architecture | RISC-V |
| RAM | 400 KB SRAM |
Display
| Screen Size | 0.95 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED |
| Resolution | 94 x 64 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 119.7 PPI |
| Aspect Ratio | 47:32 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 220 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 30 mm x 50 mm x 10 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Gray, Blue, Black, Red, Pink, Orange shown in teasers |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 2 Buttons |
| Extra Buttons | Power |
Connectivity
| Connectivity | WiFi, Bluetooth 5 |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Rear facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Accelerometer |
Storage
| Storage | Internal 4 MB, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
GB, SMS