PowKiddy A20
PowKiddy
Released: November 2021 Vertical Android 9
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Amlogic S905D3 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.91 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 800 MHz |
| RAM | 2 GB DDR4 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 87 mm x 140 mm x 19 mm |
| Weight | 185 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Upper placement |
| Face Buttons | 6 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 Shelf |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +-, Reset |
Connectivity
| Connectivity | WiFi, Bluetooth, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Bottom facing |
Storage
| Storage | Internal 8 GB, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable
Notes
Has the same "rubber" coating as PowKiddy RGB10 Max. Geekbench scores