PowKiddy A30
PowKiddy
Released: November 2021 Horizontal Trimui OS
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | Allwinner F1C200S |
|---|---|
| CPU | ARM926EJ-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 628 MHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | 2D accelerator |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | 64 MB LPDDR2 |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 142.86 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 1200 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 136 mm x 72 mm x 19 mm |
| Weight | 120 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Transparent Red |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Home, Brightness |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
Most SNES runs at 60 FPS but lags with FX & Mode 7 games, most 2D PS1 runs fine (not all at full 60 FPS) but lags with 3D games