PowKiddy J6
PowKiddy
Released: June 2020 Horizontal Proprietary
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | Actions Semiconductor ATS3603 |
|---|---|
| CPU Cores | 1 Core (?) |
| CPU Clock | 450 MHz |
| Architecture | MIPS |
| RAM | 64 MB |
Display
| Screen Size | 4.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 800 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 216.97 PPI |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 1000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 172 mm x 74 mm x 22 mm |
| Weight | 260 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single slidepad Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 Horizontal |
| Extra Buttons | Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB OTG |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
| Sensors | Microphone |
Storage
| Storage | Internal 16 MB Flash, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Mini USB |
Emulation Limit
NES, GBA, SMS run fine, SNES playable but usually laggy