PowKiddy Q20 Mini
PowKiddy
Released: July 2021 Horizontal NxHope
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | Allwinner F1C100S |
|---|---|
| CPU | ARM926EJ-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 533 Mhz - 702 MHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | 2D accelerator |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | 32 MB SDRAM |
Display
| Screen Size | 2.4 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 166.67 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 1200 mAh |
|---|---|
| Cooling | - |
| Dimensions | 118 mm x 55 mm x 15 mm |
| Weight | 82 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Red+Gold, Orange+Gold |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Exit, Backup, Reset |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Internal 16 GB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
GBA mostly runs fine, some non-FX SNES & 2D PS1 runs ok but can be laggy