PowKiddy Q36 Mini
PowKiddy
Released: December 2021 Micro
Horizontal RetroFE
(Linux)
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Allwinner V3s |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| RAM | 64 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 1.54 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 240 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 220.4 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 1000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 94 mm x 43 mm x 16 mm |
| Weight | 54 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Red, Yellow |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Power |
Connectivity
| Speaker | Single Mono Front facing |
|---|
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games