PowKiddy Q90
PowKiddy
Released: December 2019 Horizontal NxHope
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | Allwinner F1C100S |
|---|---|
| CPU | ARM926EJ-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 533 Mhz - 702 MHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 320 MHz |
| RAM | 32 MB SDRAM |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 133.33 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 1500 mAh BP-4L (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 135 mm x 61 mm x 15 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Transparent, Blue |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single slidepad Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Exit, Backup |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
|---|---|
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Internal & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
GBA mostly runs fine, some non-FX SNES & 2D PS1 runs ok but can be laggy