PowKiddy RGB10 Max 2
PowKiddy
Released: October 2021 Horizontal Batocera, EmuELEC, Lineage 18.1/Android 11, RecalBox, RetroArena,
RetroOz, RRVL, Ubuntu
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 854 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 195.93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4200 mAh |
|---|---|
| Cooling | Single ventilation cutout on bottom |
| Dimensions | 195 mm x 76 mm x 18 mm |
| Weight | 219 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Rose |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Reset, Volume +-, 2 Function Buttons, WiFi On/Off Switch |
Connectivity
| Connectivity | Dual USB-C OTG, Bluetooth, WiFi 4 |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Bottom facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable but 3D PSP needs frameskip, N64 & Dreamcast mostly playable for easier to emulate games