PowKiddy RGB20
PowKiddy
Released: November 2020 Vertical Linux
(ArkOS, EmuELEC)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 480 x 320 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 164.83 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Ventilation cutouts |
| Dimensions | 93 mm x 108 mm x 20 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Famicom Gold/Orange, NES Gray/Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Lower, middle placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | L3, R3, 2 Function Buttons, WiFi On/Off Switch, Power, Reset |
Connectivity
| Connectivity | USB OTG, WiFi, Bluetooth |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable but 3D PSP needs frameskip, N64 & Dreamcast mostly playable for easier to emulate games