PowKiddy RGB20S
PowKiddy
Released: May 2022 Vertical Linux
351ELEC, AmberELEC, ArkOS
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3500 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 83 mm x 120 mm x 20.8 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Blue, Orange, White, Transparent Purple |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | Function button, Power, Reset, Volume +-, WiFi Switch (but NO internal WiFi) |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD (Compatible cards list) |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Bottom facing |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable but 3D PSP needs frameskip, N64 & Dreamcast mostly playable for easier to emulate games