PowKiddy V2
PowKiddy
Released: 2022 / ?? Vertical
Performance
Display
| Screen Size | 3.2 inch |
|---|---|
| Resolution | 320 x 240 |
| PPI | 125.0 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass? |
Physical
| Battery | 1200 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 135 mm x 90 mm x 18 mm |
| Weight | 140 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Blue/Red |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 6 buttons |
| Extra Buttons | Home |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG? |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |