PowKiddy X15
PowKiddy
Released: November 2019 Horizontal Android 7
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | MediaTek MTK8163 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 400 - 700 MHz |
| RAM | 2 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 267.02 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 208 mm x 100 mm x 28.4 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick with L3 Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Set, Volume +-, Reset |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, USB x2 |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Sensors | Gyroscope, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 32 GB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB, DC Power |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), Dreamcast & N64 (playable but can be laggy), PSP (most run fine but some are unplayable)