PowKiddy X17
PowKiddy
Released: July 2021 Horizontal Android 7.0
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | MediaTek MTK8163 V/B |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 520 MHz |
| RAM | 2 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1024 x 600 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 169.55 PPI |
| Aspect Ratio | 128:75 |
| Screen Lens | Tempered Glass (Estimate) |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 255 mm x 130 mm x 45 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick (L3?) Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, Reset, Key mapping button |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth 4, Wi-Fi 4 (a/b/g/n), GPS, USB-A (2.0) x2 |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
Storage
| Storage | Internal 32 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), Dreamcast & N64 (playable but can be laggy), PSP (most run fine but some are unplayable)