PowKiddy X18S
PowKiddy
Released: September 2021 Clamshell Android 11
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | UNISOC Tiger T618 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 267.02 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 152 mm x 92 mm x 22.5 mm (Closed) |
| Weight | 308 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Super Gray, Black |
Controls
| D-Pad | Cross Middle, inner placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 only on black model) Upper, outer placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, Back, Home, Keymap, Menu |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth 5.0, WiFi 5 (2.4 GHz / 5 GHz), USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front edge facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Microphone, GPS, Hall Sensor, FM, G-sensor, P/L sensor |
Storage
| Storage | Internal 64 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast almost all full speed, some Gamecube playable. PS2 barely playable for easier to emulate games only
Notes
Geekbench scores