PowKiddy X19
PowKiddy
Released: November 2019 Horizontal µC/OS-II
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | Actions ATJ2279B |
|---|---|
| CPU | Actions ATJ2279B |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 450 MHz - 600 MHz |
| Architecture | MIPS |
| GPU | "Built in GPU" |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | 512 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 209.8 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 1800 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 239 mm x 113 mm x 15 mm (Estimate) |
| Weight | 290 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black/Blue/Red |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PSP) Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (mapped to face buttons) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Reset, Volume +- |
Connectivity
| Video Output | AV Out |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Storage | Internal & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Mini USB |
Emulation Limit
NES, GBA, SMS run fine, SNES can be playable but usually laggy, PS1 unplayable
Notes
Can't find specs of internals but this seems to just be a reshelling of a PowKiddy X16