PowKiddy X2
PowKiddy
Released: April 2020 Horizontal RetroArch
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | RockChip RK3128 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 512 MB |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 1024 x 600 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 169.55 PPI |
| Aspect Ratio | 128:75 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Switch ripoff red/blue, Black, White |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Function, Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB Host x2 |
|---|---|
| Video Output | HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB x2 |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), no N64 emulator built in though