PowKiddy X20
PowKiddy
Released: October 2020 Horizontal Linux
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | RockChip RK3128 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 256 MB DDR3 |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 960 x 544 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 220.68 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 2800 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 193 mm x 85 mm x 18 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Silver |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB OTG |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Storage | Internal 128 MB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB x2 |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (mostly 60 FPS, although some lag due to bad firmware, hardware shouldn't have a problem), N64 laggy