PowKiddy X28
PowKiddy
Released: May 2023 Horizontal Android 11
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | UNISOC Tiger T618 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 4 GB LPDDR4X (3732 MT/s) |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 267.02 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Ventilation cutouts, Fan? |
| Dimensions | 207.6 mm x 80.7 mm x 26.9 mm |
| Weight | 296 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, Home, Back, App drawer, Screen mapping button |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Microphone, GPS |
Storage
| Storage | Internal 64 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast almost all full speed, some Gamecube playable. PS2 barely playable for easier to emulate games only