PowKiddy X39
PowKiddy
Released: January 2022 Horizontal "Linux"
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Actions Semiconductor ATM7051 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A9 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 900 MHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 128 MB LPDDR2 |
Display
| Screen Size | 4.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 480 x 272 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 128.3 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 2500 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 170 mm x 80 mm x 18 - 24 mm |
| Weight | 190 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Menu, Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-A x2 |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games