Q400
Subor
Released: May 2020 Horizontal Linux
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | RockChip RK3128 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 256 MB |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 800 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 233.24 PPI |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 2400 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 174 mm x 70 mm x 13 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Teal, Yellow, Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | L3/R3, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-A x4 |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
Storage
| Storage | Internal 64 GB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (mostly 60 FPS, although some lag due to bad firmware, hardware shouldn't have a problem), N64 laggy
Notes
Listing says the screen is IPS but viewing angles are bad and screen tearing is present (on model ordered from Taobao). Linux OS but unconfirmed as to which specific OS, listing says RetroArch but it isn't.