Q900 / PS7000
Subor
Released: June 2020 Horizontal Linux
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | RockChip RK3128 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 128 MB |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT |
| Resolution | 1080 x 680 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 182.32 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 235 mm x 110 mm x 15 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Switch Ripoff Blue/Red |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Volume +- |
Connectivity
| Video Output | HDMI |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
Storage
| Storage | Internal 32 GB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)