QRD Vortex F5
QRD
Released: February 2025 Horizontal Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3566 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 267.02 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Ventilation cutouts |
| Dimensions | 223 mm x 103 mm x 35 mm |
| Weight | 330 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Home/Back, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth (#?), USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Top facing |
| Sensors | Hall effect joysticks |
Storage
| Storage | Internal 8 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Bottom facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable but not all at full speed