R36S Plus
Released: April 2025 Vertical Linux (ArkOS)
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Allwinner A133 Plus |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 660 MHz |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 720 x 720 |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3000 mAh (Swappable) |
|---|
Controls
Connectivity
| Connectivity | WiFi |
|---|
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|