R39S
Game Console
Released: October 2024 Vertical Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3566 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 800 x 600 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 250 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass? |
Physical
| Battery | 3200 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 112 mm x 130 mm x 25 mm |
| Weight | 385 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Green, Blue, Purple, Black, White |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3?) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Menu, Power, Return, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable, N64 & Dreamcast mostly playable for easier to emulate games