R40S
BOYHOM
Released: May 2024 Horizontal Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3566 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR4 |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 720 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 254.56 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 145 mm x 86.5 mm x 10* mm |
| Weight | 211 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Blue, Yellow, Black, White |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3?) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG, WiFi 5, Bluetooth |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Bottom facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast mostly playable but not all full speed