R40S Pro
Released: June 2024 Vertical Linux
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
Physical
| Battery | 3800 mAh |
|---|
Controls
Connectivity
Storage
Notes
R36S Clone