R40XX
BOYHOM
Released: November 2025 Vertical Linux (ArkOS)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3L |
Display
| Screen Size | 4.2 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 1024 x 768 |
| PPI | 304.76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|