R40XX Pro
BOYHOM
Released: November 2025 Vertical Linux (ArkOS)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
Display
| Aspect Ratio | 4:3 |
|---|
Physical
| Battery | 4500 mAh |
|---|