Razer Edge 5G
Razer, Verizon, Qualcomm
Released: February 2023 Horizontal
(Modular) Android 12
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon G3x Gen 1 |
|---|---|
| CPU | Cortex-X2 / Cortex-A710 / Cortex-A510 1x / 3x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 3.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 730 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 970 MHz |
| RAM | 6 GB / 8 GB LPDDR5 |
Display
| Screen Size | 6.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | AMOLED Touchscreen |
| Resolution | 2400 x 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| PPI | 387 PPI |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Fan |
| Dimensions | 260 mm x 85 mm x 11 mm |
| Weight | 401 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2, M1, M2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | 4 function buttons |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, 5G |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Dual Microphones, Front camera |
Storage
| Storage | Internal 128 GB UFS 3.1, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 almost all full speed. Switch mostly playable?