Retro Carnival CM3
DIY
Released: August 2019 Horizontal Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2837 (Raspberry Pi Compute Module 3) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 MHz |
| RAM | 1 GB DDR2 |
Display
| Screen Size | 3.2 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 480 x 320 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 180.28 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 2920 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Ventilation cutouts |
| Dimensions | 149 mm x 60 mm x 17.5mm |
| Weight | 303 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Black, White, (Red & Yellow soon) |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power |
Connectivity
| Connectivity | USB, WiFi |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)