Retro CM3
KinHanK
Released: July 2019 Horizontal Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2837 (Raspberry Pi Compute Module 3 Lite) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 MHz |
| RAM | 1 GB DDR2 |
Display
| Screen Size | 3.2 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 480 x 320 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 180.28 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 3700 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Ventilation cutouts |
| Dimensions | 150 mm x 68 mm x 21 mm |
| Weight | 150 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Grey, Black/Blue, Black/Red, Transparent |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Brightness/Power |
Connectivity
| Connectivity | WiFi |
|---|---|
| Video Output | AV Out |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)